דף הבית שאלות נפוצות נקודות מכירה קנו אפי-נו עכשיו! דגמים ומחירים קניה קבוצתית פורום

אפי-נו ותכנית לידה


כשאת מתאמנת באפי-נו את עושה צעד עצום בהגברת הסיכויים שלך לסיים את הלידה הוגינלית שלך ללא חתכים או קרעים או תפרים. כדי להגביר עוד יותר את הסיכויים שאיש הצוות הרפואי לא יפעיל עליך את פרוצדורת האפיזיוטומיה, חיתוך החיץ, שנעשית לפעמים באורח כמעט אוטומטי בלידות ראשונות ('מבכירות'), מומלץ שדבר האימון שעשית ואופיו יגיע לידיעת מקבלי ההחלטות שישקלו האם לבצע את האפיזיוטומיה כן או לא.

מי שמחליטים בפועל על ביצוע החתך ומוציאים אותו לפועל הם על פי רוב המיילדת שמקבלת את הלידה, אך לעיתים גם רופא אם נוכח בלידה.

הדרך הטובה ביותר להבטיח שהמידע אודות האימון שעשית באפי-נו יגיע לידיעתם הוא באמצעות שילוב הודעות: בעל-פה ובכתב, ולא תזיק גם הנוכחות הפיזית של הבלון הכחלחל בחדר.

הודעה יעילה בכתב תתבצע כחלק מתכנית הלידה שתגישי לצוות עם קבלתך לאשפוז. הודעה יעילה בעל-פה תתבצע בכל פעם שמוחלף איש הצוות הרפואי שנוכח בלידה שלך. הבלון פשוט יהיה שם באריזתו המקורית, מסקרן אך מוגן ממגע יד זרה.

הטעם הברור בהודעה על אימון הוא שכשאיש צוות רפואי יודע שעשית אימון אפקטיבי בבלון האפי-נו, מוסרת מעל כתפיו ולו חלק מהאחריות במקרה של קרע ספונטני.

אם התאמנת באפי-נו והגעת למלוא ההישג המתבקש של 32 ס"מ היקף או קרוב אליו, הסיכויים שתיקרעי בלידה נמוכים. בעיני איש הצוות, אימון באפי-נו שהגיע להיקף של למעלה מ-30 ס"מ כמוהו כצפירת הרגעה: מדובר בפרינאום שאינו 'בתול', ומבחינת מידת הסיכון בקרע ספונטני, הרי שהוא דומה יותר לזה שבלידה חוזרת, כלומר סיכון נמוך.

במילים אחרות, חבל להתאמץ ולהתאמן ולסיים בהצטיינות, ולא להגיע לטקס הסיום ולקחת את התעודה המקצועית..

חשיבותה של תכנית לידה טובה ליולדת המבקשת ללדת כרצונה היא בעלת משמעות עצומה. ראשית, עליך לדעת כי לתכנית הלידה שלך יש משקל משפטי לא מבוטל. מחלקות הלידה בבתי החולים מנוהלות כיום בצורה מדיקו-לגלית, מתוך ראיית חדר הלידה כזירה משפטים שאמנם מכניסה כסף רב לבית-החולים אך עלולה גם לסבך אותו בתביעות הרשלנות היקרות ביותר בתחום הרפואה.

לעניינינו, עניין מניעת החתך, תכנית הלידה שלך כמסמך משפטי מבטאת בעצם את מידת האחריות שאת לוקחת על אי ביצוע חתך. ולמה זה חשוב? מפני שהצוות הרפואי מפחד מקרע עד פי הטבעת, ומתביעה של יולדת על נזק לכל החיים. ולא שהאפיזיוטומיה היא תרופת פלא המונעת את הסיבוך הנדיר הזה. אך אותנו מעניין שאת תצאי שלמה. ותכנית הלידה שלך תגביר מאד את הסיכוי לכך.

תכנית לידה היא מסמך כתוב המפרט את רצונותיך, ציפיותיך ובקשותיך כיולדת מהצוות הרפואי המשתתף בלידה. מסמך זה מופנה אל הצוות המטפל ביולדת, ומוצמד אל גיליון הלידה וכמו לשאר המסמכים המצורפים אל הגיליון, עשוי גם מסמך זה לקבל תוקף משפטי כאמור ביום מן הימים. עם זאת יש לציין, שמסמך זה אינו מחייב את הצוות הרפואי. מקורה של תכנית הלידה הוא בארה"ב, אך בשנים האחרונות מופיעות יותר ויותר תכניות לידה גם בחדרי הלידה בישראל.

בזמן המאד-עמוס-רגשית של קבלה לחדר לידה עקב צירים, יש לתכנית לידה כתובה יתרון בולט. היא חוסכת מהיולדת או ממי שמלווה אותה בלידה לזכור ולהזכיר בתזמון הנכון את בקשותיה. מצד שני, מאחר שתכנית לידה עדיין אינה מקובלת כעניין שבשגרה, והיא יוצאת דופן יחסית לרוב הלידות, היא עלולה לעורר בצוות מידה של אנטגוניזם. לכן, טוב תעשה היולדת אם תערוך מבעוד מועד את תכנית הלידה שלה בצורה הבהירה, והעניינית ביותר שתוכל. ענייניות מנומסת ואלגנטית היא הסגנון שישרת את מטרתה של תכנית הלידה היטב.

חעניינינו, חשוב שיופיע בה במקום בולט ומתאים ובאותיות מודגשות טקסט כזה לדוגמא:

התאמנתי במכשיר ה`אפי-נו` למניעת חתך והגעתי בתרגול עד להיקף של 32 ס"מ

כדי שתכנית לידה תוכל להשיג את המיטב, יש לקחת בחשבון את הנהלים המחייבים כל איש צוות בבית החולים שבו בוחרת היולדת ללדת. לבקש להימנע מחתך בבית-חולים שבו מבוצע החתך באופן שגרתי יהיה בזבוז זמן. הדרך הבלעדית כמעט לוודא שבקשות המצוינות בתוכנית הלידה הן ריאליות היא לערוך סיור מקדים בבית החולים, ובמהלכו להפנות את השאלות לאיש הצוות המדריך את הסיור.

מבחינה מבנית, אין "פורמט" רשמי ומחייב לתכנית לידה. רעיון לא רע, יהיה להיצמד לשלבים הצפויים בתהליך: קבלה לחדר לידה, שלב ראשון של הלידה (צירי פתיחה), שלב שני (לידה פעילה, לחיצות), שלב שלישי (לידת השליה), והטיפול באם וביילוד לאחר הלידה. בנוסף, ניתן להכין נספח לתכנית הלידה עבור התינוק, למשך שהייתו האפשרית בתינוקיה.

הרעיונות לתכנית לידה עשויים לבוא ממקורות רבים: קריאת חומר כתוב, סיורים בחדרי לידה ושמיעת שאלותיהן של נשים הרות אחרות, סיפורי לידה, וכל מה שמעורר באשה ההרה רצון להעתקה או להימנעות. לדוגמא, נשים רבות חרדות מחיתוך החיץ שלהן. לכן, ברוב תכניות הלידה תצויין בקשה לנסות ולהימנע מהליך זה.

בכל מקרה, כדאי שתכנית הלידה תהיה באורך של לא יותר מעמוד אחד, למניעת הצורך בדפדוף. לדוגמא של תכנית לידה עם אפי-נו.


כל הזכויות שמורות © לאתר אפי-נו ישראל | תקנון ותנאי שימוש | הריון לידה והורות | קורס דולות | לידות בית | צור קשר